Pomoc


Wejście na CZAT
Po wejściu na stronę WWW zawierającą czat na ekranie powinny pokazać się dwa pola -- jedno z prośbą o podanie swojego identyfikatora, tj. imienia lub psedonimu (także określanego jako "nick") oraz hasła. Podanie identyfikatora jest obowiązkowe; podanie hasła -- nie. Czasami jednak podanie hasła może być obowiązkowe! Jest tak w przypadku, kiedy próbujesz wejść z identyfikatorem, który został przez kogoś zarejestrowany (zabezpieczony na hasło, tak aby nikt oprócz osoby znającej to hasło nie mógł go używać).

Po podaniu identyfikatora oraz ewentualnego hasła, należy wcisnąć przycisk z napisem 'OK' -- nastąpi wtedy próba połączenia z serwerem czata. Połączenie może nie powieść się z wielu powodów. W przypadku porażki pod polami do wprowadzania identyfikatora oraz hasła wypisany zostanie komunikat o przyczynie porażki. Najczęstsze komunikaty to:

  • wybrany identyfikator jest aktualnie używany (oznacza to, że na czacie jest już osoba o wybranym przez Ciebie identyfikatorze; należy w takim przypadku wybrać inny identyfikator i ponowić próbę połączenia z serwerem -- powtarzać do skutku! :)
  • wybrany identyfikator wymaga podania hasła (taki komunikat występuje w opisanym powyżej przypadku, tzn. kiedy wybrany identyfikator jest juz zarejestrowany i nie można używać go bez podania odpowiedniego hasła; rozwiązaniem problemu jest wybranie innego identyfikatora)
  • nieprawidłowe hasło lub identyfikator użytkownika (hasło jest niepoprawne dla wybranego identyfikatora; jeśli zapomniałeś swoje hasło, możesz uzyskać nowe na stronie Odzyskiwanie hasła; w żadnym wypadku nie próbuj pisać do administratorów czata z prośbą o zmianę hasła -- to strata czasu!)
  • połączenie z adresu IP tego komputera jest niemożliwe -- spróbuj później (ten problem występuje kiedy administrator serwera czata pozbawia Cię lub osobę, która wcześniej korzystała z komputera, wstępu na czat)

    Na dole obszaru zajmowanego przez czat znajduje się jeszcze możliwość wyboru opcji 'używaj tylko połączenia HTTP'. Użycie jej jest przydatne tylko wówczas, gdy znajdujesz się w sieci, w której działa firewall, lub gdy korzystasz z serwera proxy. Połączenia typu HTTP są o wiele wolniejsze od standardowych i dlatego nie jest zalecane ich używanie w innych przypadkach niż wymienione.

    Połączenie nawiązane pomyślnie -- ale czad!

    Po pomyślnym nawiązaniu połączenia z serwerem powinien ukazać się właściwy czat. Wygląda on mniej więcej tak, jak na poniższym obrazku. (wygląd może być inny, ponieważ osoby instalujące czat na swoich stronach WWW mogą dowolnie zmieniać kolory i obecność niektórych elementów)

    Rozmiar: 48086 bajtów

    Największą, centralną część zajmuje obszar, w którym ukazują się wypowiedzi użytkowników oraz komunikaty serwera czata. Tuż pod nim znajduje się mały obszar, który służy do wpisywania własnych wypowiedzi. Pod nim z kolei znajdują się przyciski do zmiany stylów tekstu ( Rozmiar: 156 bajtów -- pogrubiony, Rozmiar: 160 bajtów -- pochyły, Rozmiar: 146 bajtów -- podkreślony ), selektor kolorów, oraz przycisk 'obrazki' , którego użycie powoduje otwarcie strony WWW z listą obrazków, jakie można umieszczać w tekście. Po prawej stronie pod polem do wprowadzania własnych wypowiedzi znajdują się jeszcze dwa przyciski: 'pokoje' oraz 'ustawienia'. Pierwszy z nich powoduje otwarcie okna, w którym można przejść do innego pokoju czata (bądź założyć własny). Użycie drugiego powoduje otwarcie okna, w którym można wybrać własne ustawienia dotyczące pojawiających się komunikatów, używanych czcionek lub zarezerwować własny identyfikator na hasło.

    Nad obszarem, w którym ukazują się wypowiedzi użytkowników, znajduje się nazwa oraz opis pokoju, w którym aktualnie przebywasz. Brak nazwy pokoju oznacza, że nie znajdujesz się w żadnym z pokoi (proste!).

    Po prawej stronie z kolei znajduje się lista identyfikatorów osób, które znajdują się w tym samym pokoju, co Ty. Kolory identyfikatorów mają swoje znaczenie, i tak identyfikator w kolorze
    czerwonym oznacza, że dana osoba ma prawa operatora pokoju (lub półoperatora), kolorem czarnym oznaczeni są "zwykli" użytkownicy (bez praw operatora),
    zielonym -- Twoi przyjaciele (patrz niżej), jasnoszarym -- osoby ignorowane przez Ciebie (patrz niżej),
    pomarańczowym -- Twój identyfikator.
    niebieski oraz inne kolory, oznaczają, że dana osoba ma prawa gościa specjalnego. Tytuł gościa specjalnego wykorzystywany jest podczas dyskusji moderowanych (patrz niżej), ale można spotkać czaty, w których jest to wykorzystywane jako pewnego rodzaju specjalne wyróżnienie przyznawane przez operatorów. Niezależnie od koloru, identyfikator może jeszcze być napisany czcionką pogrubioną -- oznacza to, że dana osoba prowadzi prywatną rozmowę (lub kilka rozmów) z innymi użytkownikami (a dokładniej, że ma otwarte co najmniej jedno okienko do prywatnej rozmowy).

    Pod listą identyfikatorów znajduje się kilka przycisków. Cztery z nich (okrągłe) działają po wcześniejszym zaznaczeniu identyfikatora na liście, piąty (podłużny, oznaczony napisem 'koniec' )służy do wyjścia z czata.

    Prawdziwych (nie?)przyjaciół poznaje się... na czacie!

    Na liście identyfikatorów możesz oznaczać wybrane osoby jako swoich przyjaciół. Będąc zarejestrowanym użytkownikiem (tzn. posiadając własny identyfikator zarezerwowany na hasło) lista Twoich przyjaciół jest przechowywana pomiędzy kolejnymi sesjami czata. Funkcja ta jest szczególnie przydatna na czatach, na których przebywa bardzo dużo osób i nie sposób po wejściu na nie szybko zorientować się, którzy z przyjaciół są właśnie na czacie, a którzy nie. Oznaczając wybrane osoby jako przyjaciele i wchodząc do pokoju, w którym przebywa wiele osób, możesz jednym rzutem oka dowiedzieć się kto z przyjaciół jest, a kogo nie ma -- przyjaciele będą oznaczeni zielonym kolorem.

    Aby oznaczyć pewną osobę jako przyjaciela, należy wcześniej zaznaczyć jej identyfikator na liście, a następnie wcisnąć drugi przycisk pod listą, oznaczony symbolem Rozmiar: 464 bajtów . Ten sam przycisk służy także do odznaczania osób jako przyjaciół; używając go po wcześniejszym wskazaniu swojego przyjaciela, wybrana osoba przestaje być zaznaczona na zielono.

    Można także oznaczać osoby jako przyjaciół wykorzystując specjalne polecenia. I tak, polecenie /buddy ID powoduje dodanie użytkownika o identyfikatorze ID do listy przyjaciół, a /unbuddy ID -- usunięcie z listy. Przykład: /buddy jasio powoduje dodanie użytkownika o identyfikatorze jasio do listy przyjaciół.

    Przydatne jest również polecenie /buddies . Powoduje ono wyświetlenie całej listy przyjaciół, z informacjami, w którym z pokoi znajdują się poszczególni przyjaciele (jeśli wogóle są na czacie).

    Co zrobić jeśli pewna osoba Cię denerwuje, albo zachowuje się nieprzyzwoicie? Taką osobę można zignorować; podobnie jak wybrane osoby można oznaczać jako przyjaciół, można również oznaczać jako ignorowane. Wypowiedzi osób ignorowanych nigdy nie ukazują się u Ciebie -- któtko mówiąc, masz ich z głowy! :) Przycisk, który służy do ignorowania wybranych osób oznaczony jest symbolem: Rozmiar: 457 bajtów . Działa on podobnie jak przycisk, do oznaczania przjaciół.

    Dostępne są również polecenia analogiczne do /buddy, /unbuddy i /buddies, ale dotyczące ignorowania osób. Są nimi: /ignore ID (dodaj do listy ignorowanych), /unignore ID (usuń z listy) i /ignored (pokaż listę osób ignorowanych). Przykład: /ignore czeslaw powoduje dodanie użytkownika o identyfikatorze czeslaw do listy osób ignorowanych.

    Szeptanie

    Na czacie można wypowiadać się w dwojaki sposób: albo publicznie, do wszystkich użytkowników w pokoju, albo prywatnie -- tylko do określonego użytkownika. Przycisk znajdujący się pod listą identyfikatorów i oznaczony symbolem Rozmiar: 501 bajtów powoduje otworzenie okienka prywatnej pogawędki, do wskazanej na liście osoby. Wypowiedzi z tego okienka będą pojawiać się tylko u wybranej osoby i u nikogo więcej.

    Istnieje również możliwość prowadzenia prywatnych rozmów bez otwierania dodatkowych okienek. Wybierając w ustawieniach (patrz niżej) aby prywatne wypowiedzi nie ukazywały się w osobnych okienkach, spowoduje, że będą one widoczne w głównym oknie czata, w którym ukazują się wypowiedzi publiczne. Prywatne wypowiedzi od publicznych można odróżnić po tym, że identyfikator osoby znajdujący się przed wypowiedzią jest otoczony gwiazdkami (np. *jasio*).

    Wypowiedzi prywatne można pisać w oknie głównym czata korzystając z polecenia /msg ID WYPOWIEDŹ.. -- powoduje ono przesłanie wypowiedzi, do użytkownika o identyfikatorze ID. Przykład: /msg jasio Ile masz lat? :).